Dolmabahçe Çalışma Ofisi açıklarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 21 pare top atışı, çimariva, uçak ve helikopterlerin geçişiyle selamlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının yeni amiral gemisinde, geçiş sırasında Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan da yer aldı.

Geçişin ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefon görüşmesinde TCG ANADOLU personeline de hitap etti.

Gemi personelini eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle ziyarete gelen depremzede çocuklarla birlikte selamlayarak sözlerine başlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, yüzde 20’lerde devraldıkları savunma sanayisindeki yerlilik ve millîlik oranını yüzde 80’lere çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

YOLUNUZ, BAHTINIZ AÇIK OLSUN

Bundan sonra doğal afet yardım ve barışı destekleme görevleri gibi çok daha önemli görevlerinin olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, şunları söyledi:

“İnşallah 14 Mayıs’tan sonra bu süreci çok daha kararlı bir şekilde işleteceğiz. Gönlümdeki en büyük hayal şu andaki TCG ANADOLU’ydu. Ama şimdi istiyorum ki süratle TCG ANADOLU’nun bir üst basamağını inşallah gerçekleştirelim. Bunu gerçekleştirmek için bir yeni adım, bu konularda İspanyollarla, İngilizlerle görüşmelerim oldu. Bu görüşmeler neticesinde her iki taraftan da çok olumlu cevaplar aldık. Türkiye sizler gibi kararlı kardeşlerimle gerek komuta kademesi gerek er/erbaş tüm bahriyeliler olarak çok ciddi bir noktaya geliyoruz. Sizlerin duruşları bizleri çok mutlu edecektir. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Sizleri şahsım, milletim adına en kalbi duygularla selamlıyorum.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, sözlerini, “Yolunuz, bahtınız açık olsun. Sizleri Allah’a emanet ediyorum.” ifadesiyle tamamladı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterdikleri destek, teşvik ve liderlikten dolayı saygı ve şükranlarını iletti.