Geçtiğimiz yıl CHP’den 1 yıl süreyle geçici olarak ihraç edilen ve 10 gün önce cezası tamamlanan Tanju Özcan, bu sefer sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi. Duruma tepki gösteren Özcan, belediye binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“KENDİMİ ERGENEKON BALYOZ SANIKLARINDAN DAHA KÖTÜ DURUMDA HİSSEDİYORUM”

“Bir hukukçuya bu ihraç gerekçesini gösterdiğinizde ancak güler” diyerek sözlerine başlayan Özcan, “Kamuoyu açıklamalarım ve sosyal medya paylaşımlarım MYK’nın toplantısında görüşülmüş ve kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmişim. Sosyal medyada seçimden sonra CHP’de değişim olsun diye paylaşımlar yaptım. ‘Sayın Kılıçdaroğlu CHP’de misyonunu tamamlamıştır’, ‘Ekrem İmamoğlu CHP’nin başına gelmelidir’ diye paylaşımlar da yaptım. Hemşireler Günü kutlamasına ilişkin de paylaşımlar da yaptım. Hangi paylaşımlarım nedeniyle disipline sevk edildim bu bile belli değil. Kendimi Ergenekon Balyoz sanıklarından daha kötü durumda hissediyorum. Onlara uyduruk bile olsa bir suçlama yöneltilmişti. Bana yöneltilen suçlama ne? Tıp Bayramı kutlaması yapmam mı? Şehit olan askerlerimize taziye dileklerimi iletmem mi? Hangi paylaşımımdan dolayı yargılanıyorum? Adalet için 500 km yol yürüyen Sayın Kılıçdaroğlu’nun yönettiği partinin durumuna bakın.” dedi.

BOLU’DAN ANKARA’YA YÜRÜYECEK

Özcan, 3 Temmuz Pazartesi günü Bolu’dan Ankara’ya “Adalet ve Değişim” temalı bir yürüyüş başlatacağını ve yaklaşık 200 kilometrelik yolu 10 günde tamamlayarak CHP Genel Merkezi önünde açıklamada bulunacağını söyledi.

YÜRÜME GEREKÇESİNİ MADDE MADDE AÇIKLADI

Yürüyüş gerekçelerini sıralayan Tanju Özcan, şöyle dedi; “Partimizin fabrika ayarlarına geri dönmesi ve kuruluş felsefesinin unutulmaması adına yürüyeceğim. Hakkı yenen parti emekçileri için, hiçbir konuda fikri sorulmayan, her kaybedilen seçimden sonra sorumlu tutulan il ve ilçe başkanlarının hakkını savunmak için yürüyeceğim. Yağmurda, çamurda gece gündüz çalışan ama teşekkür bile edilmeyen kadın kollarımız ve cefakâr gençlerimiz için yürüyeceğim. 30-35 senedir milletvekili ve belediye başkanlığı yapanların gençlerin önünü açacağı bir demokratik tüzük için yürüyeceğim. Ümidimi yitiren gençlerin ümitlerini yeşertecek bir değişimin fitilini ateşlemek için yürüyeceğim. Kendisini, kurduğu 6’lı masada siyasi rüşvetle cumhurbaşkanı adayı ilan ettiren ve yüzde 1 bile oyu olmayan 4 partiye parti emekçilerinin hakkını yedirten Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu değişime zorlamak için yürüyeceğim. 13 senedir bu basiretsiz, beceriksiz, işine gelince milliyetçi, işine gelince muhafazakar, işine gelince liberal olan bu tek adam rejimine son veremediği halde koltuktan kalkmak istemeyen Kemal Kılıçdaroğlu’nun Atatürk’ün koltuğundan kaldırmak için yürüyeceğim. Önce kendi mahallemizde değişimi ve adaleti sağlamak, sonra da Türkiye’de değişim ve adaleti sağlamak için yürüyeceğim. Vallahi de bu uzun yürüyüşün bir adımını bile kendi siyasi ikbalimi düşünerek atmayacağım. Mülakatlarda hakkı yenilen gençler, yatağına yarı aç yarı tok giren ihtiyaç sahipleri, adaletsizliğe uğramış milyonlar için adım atacağım.”

Özcan, yürüyüşü tek başına başlatacağını ancak destek vermek isteyenleri de yanında görmeyi arzuladığını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

(BHA)