6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7, Elbistan ilçesinde ise 7,6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerin etkilediği iller arasında yer alan Hatay’da yaraların sarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Faaliyetler kapsamında, Millî Savunma Bakanlığının da yoğun çalışmalarını sürdürdüğü Hatay’da yapımı tamamlanan "Antakya NATO Çadır Kenti" düzenlenen törenle açıldı. Törene Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ile katıldı. Törende NATO Avrupa Müttefik Yüksek (SACEUR) Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ve diğer yetkililerle öğrenciler de yer aldı.

Depremde hayatını kaybedenlerin saygı duruşuyla anıldığı, İstiklal Marşı’nın okunduğu törende konuşan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, sözlerine 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini ileterek başladı.

Deprem felaketinin büyük bir alanı kapsadığına, 13-14 milyon vatandaşı etkilediğine dikkat çeken Bakan Akar, “Devletimiz ilk andan itibaren vatandaşımızın yanına koştu. Vatandaşımız yalnız değildi. Diğer taraftan devletimiz de yalnız değildi, 85 milyon vatandaşımız da devletinin yanına koştu, Edirne’den Van’a, Sinop’tan Mersin’e kadar depremzedelerin acılarını paylaşmak için ilk andan itibaren çabaladı.” diye konuştu.

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanların, valilerin ilgili tüm kurum ve kuruluşların ilk andan itibaren harekete geçtiğini aktaran Bakan Akar, “Mehmetçik de ilk andan itibaren halkının yanına, yardımına koştu.” dedi.

Depremin hemen ardından Mehmetçiğin ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içinde arama kurtarma çalışmalarına katıldığını, kurduğu deniz ve hava koridorları ile bölgeye arama-kurtarma ekipleri ve ekipmanlarını sevk ettiğini hatırlatan Bakan Akar, bölgedeki yaralı ve depremzedelerin de yine bu koridorlardan diğer bölgelere taşındığını aktardı.

Hava koridoruna sağlanan uçak ve helikopter destekleri ile çadır kentin inşasına yönelik faaliyetlerden dolayı NATO ile tüm dost ve müttefik ülkelere teşekkür eden Bakan Akar, şunları söyledi:

“Çadır kent ortak alanları, barınma alanları ve diğer imkânları ile özellikle öğrencilerimiz için önemli bir yerleşim yeri hâline geldi. Bu eğitim alanı ile öğrenci kardeşlerimizin barınma, beslenme sıkıntısı yaşamadan eğitim öğretimlerine devam etmelerini sağlamak istiyoruz. Bir taraftan ortaöğretim öğrencilerimizin dersleri diğer taraftan üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize yönelik kurslarımız var. Bu imkânların sağlanmasına İçişleri Bakanımızın, Millî Eğitim Bakanımızın özel katkıları var. Millî Eğitim Bakanımız atamaları, organizasyonu çok güzel şekilde yaptı. Amacımız, bu imkânları en etkin şekilde kullanarak gençlerimizin geleceğine destek olmak. Biz en büyük yatırımın gençlere yapılan yatırım olduğuna inanıyoruz. Bu konuda yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmaya devam ediyoruz.”

NATO’yu büyük ve güçlü bir savunma örgütü olarak nitelendiren Bakan Akar, “Türkiye de bu ittifakın 70 yıldan fazla süredir etkin ve saygın bir üyesi” diye konuştu.

Bakan Akar, Türkiye’nin ittifak kapsamında üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini belirterek “NATO'nun sadece bir askerî örgüt olmadığını aynı zamanda insani yardım konusunda da ne kadar etkili olduğunu içinde bulunduğumuz tesis ile görüyoruz. Zor günlerde dayanışma önemli. Bu zor günlerde beraber olmak, iş birliği, dayanışma içinde olmak çok önemli. Bunu da NATO’dan ve tüm müttefiklerimizden gördük.” ifadelerini kullandı.

SACEUR KOMUTANI ORGENERAL CAVOLİ

NATO Avrupa Müttefik Yüksek (SACEUR) Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli de zor döneminde Türkiye’ye yardım eli uzatmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Takım çalışması ve gayretle depremin acısını dindirmek için çalıştıklarını anlatan Orgeneral Cavoli, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 10 hafta önce Türkiye iki felaketi ve devamında sayısız artçı depremi yaşadı. Bugün görme şansı bulduğumuz bu tahribat gerçekten çok üzücü. Ancak Türkiye'nin bu yaraları sarma yolunda gösterdiği gayret gerçekten takdire şayan. ABD de burada yardım eli uzattı. İncirlik Üssü'nü ziyaret etme imkânımız oldu. Oradaki hem üs personeli hem de Türk askeri el ele durmaksızın bu yarayı sarmak için çalışıyor. NATO bu anlamda sahra hastanelerini, personelini, çadır ve gıda imkânlarını seferber etmiştir. Biz de Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu şeyleri, ihtiyaç duyduğu sürece sağlamaya devam edeceğiz."

OKUL VE DERSLİK OLARAK MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA TAHSİS EDİLDİ

Millî Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdürü Veysel Uyar da çadır kentin kurulduğu 125 bin metrekare alanın, 7 bin 700 kamyon malzeme taşınarak çok kısa sürede kuruluşa hazır hâle getirildiğini bildirdi.

Çadır kentin kurulum sürecinde NATO ve millî makamlar arasında eşine rastlanmamış seviyede örnek bir sivil-asker iş birliği projesine de imza atıldığını vurgulayan Genel Müdür Veysel Uyar, şunları kaydetti:

"NATO'nun sadece güvenlik krizlerinde değil doğal afetlerde de kabiliyetleri bu şekilde tescil edilmiş olmaktadır. NATO'nun ülkemize tahsis ettiği 8 bin kişilik çadır kent kapasitesinin bugün 2 bin 400'ünün açılışını yapıyoruz. Toplumun her kesiminde olduğu gibi özellikle bölgede yaşayan çocuklarımızın üzerinden depremin izlerini silmek, günlük hayat rutinlerine yeniden dönebilmelerini sağlamak ve depremin etkilediği illerimizde eğitim ve öğretimde yaşanan aksamalar nedeniyle çocuklarımızın bir an önce eğitime devam etmelerine imkân vermek, devletimizin bir başka önemli önceliği olmuştur. Eğitim sisteminde meydana gelen kesintilerin süratle giderilmesi amacıyla 2 bin 400 kişilik çadır kent yaşam alanı ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin konaklamaları ve eğitim görmeleri için planlanmış, okul ve derslik olarak Millî Eğitim Bakanlığımıza tahsis edilmiştir."

HAVADAN İNCELEME

Açılışın ardından beraberindekilerle çadırları gezen, verilen eğitimlere ilişkin bilgi alan Bakan Akar; iftarı da buradaki öğretmen, öğrenci ve görevlilerle yaptı.

Öte yandan Bakan Akar açılış öncesi SACEUR Komutanı Orgeneral Cavoli’yi de kabul etti. Görüşmenin ardından Bakan Akar beraberinde Orgeneral Cavoli ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile kentte havadan incelemelerde bulundu.