Dün Öğle saatlerinde Erzincan’ın İliç Çöpler köyünde altın madeninin olduğu, büyük bir alanda toprak kayması meydana geldiğini ve işçilerden dokuzunun toprak altında kaldığını, hatırlatan Erdem sözlerine şöyle devam etti;

“UŞAK BİTERSE EGE BİTER”

Erdem, “Ege bölgemizin can suyu Murat Dağında yapılan maden çalışmaları ve altyapı çalışmaları bizi korkutuyor, maden sahasının içine girecek geniş bir alanda milyonlarca çam ağacı tehdit altında. Maden şirketlerinin Murat Dağı ve çevresinde yaptığı çalışmalardan dolayı su kaynaklarımız her geçen gün yok oluyor. Ağaçlarımız kesilmesin, su kaynaklarımız bitmesin Uşak biterse Ege biter” dedi. Erzincan’da meydana gelen olayın ağaçların kesilmesi nedeniyle Murat Dağı’nda da meydana gelebileceğini ifade eden Erdem doğaya sahip çıkmazsak, doğanın dengesini bozarsak, doğa da felaketlerle cevap verir dedi.

BANAZ VE UŞAK’IN İÇME SUYU KAYNAĞI MURAT DAĞIDIR”

Erdem, “Banaz’ın içme suyu Türkiye’nin en iyi içme sularından bir tanesidir, fakat Banaz’da her yıl yaklaşık 1.5 milyon metreküp su borulardaki kaçaklardan dolayı heba oluyor. Banaz’a 3 milyon metreküp su, kaynaktan gelirken, 1.5 milyon metreküp su Banaz halkına ulaşmadan içme su boru hatlarındaki kaçaklardan dolayı toprağa karışıyor” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK RİSK İÇME SUYU İLE İLGİLİ”

Uygun Fiyata Sağlıklı Yumurtaya Ulaşmak Artık Çok Kolay Uygun Fiyata Sağlıklı Yumurtaya Ulaşmak Artık Çok Kolay

Erdem, “Hattaki deliklerin zamanında Banaz Köyünün hemen çıkışında Civa Madeninden gelen Civa içerikli toprakların içme su hattının üzerinde hafriyat olarak kullanıldığını biliyoruz.  Civa zamanla bu bölgedeki içme su boru hatlarını eritti, içme suyumuza borulardaki delikten zararlı maddeler karışıyor” cümlelerini kullandı.

“BAŞKAN OLDUĞUMDA MURAT DAĞINI GÖZÜM GİBİ KORUYACAĞIM”

Erdem, “Murat Dağı Banaz’ın yegane su kaynağıdır, evinizde içtiğiniz su Murat dağından geliyor. Altın yaşamdan, sudan, hayattan, çocuklarımızın geleceğinden ve yeşil Banaz’ımızdan önemli değildir. Erzincan İliç’te yaşananlar, Allah korusun bizimde başımıza gelebilir, Banaz’ın İliç olmasına izin vermeyeceğiz. Başkan olduğumda Murat Dağını gözüm gibi koruyacağım” diyerek sözlerine son verdi.

Editör: Mehmet Alperen CİNCİ