Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) adını taşıyan sivil toplum hareketi, sosyal, iktisadi, eğitim ve kültürel alanda önemli projeler geliştirmeyi amaçlıyor.

Trabzon’daki 3 mahalleyi bir araya getiren Karaçam Uzuntarla Köknar eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) kuruldu. Trabzon Fengo Otelde yapılan, tanışma ve kuruluş sürecinin değerlendirildiği toplantıya Türkiye’nin birçok ilinden ve Kıbrıs’tan Köknar Uzuntarla ve Karaçamlı çok sayıda isim katıldı.

GEÇİCİ YÖNETİM OLUŞTURULDU

Toplantıda, derneği genel kurulu taşıyacak bir geçici yönetim kurulu belirlendi. Başkan Nizamettin Bilici olurken Başkan Yardımcısı Orhan Genç olarak seçildi. KUKDER Geçici Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Üyeleri; Alaattin Şeker, Bahar Şeker Gültekin Gül, Kibar Dursun, Küçükbey Mazlum, Nesrullah Sonay, Mehmet Dursun, Ercan Dursun ve Ahmet Kalma oldu.

NİZAMETTİN BİLİCİ: BAŞARI İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ

Yeni kurulan dernek, bölgede büyük heyecan yarattı. KUKDER Başkanı Nizamettin Bilici, yıllardır kaderi bir ve büyük çoğunluğu akraba olan mahallelerimizin başarı için birlikte hareket etmelerinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Büyük heyecan ve özveri ile yol haritasını belirleme noktasında bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Bilici şunları söyledi:

“Böylesi değerli insanlarla bir arada olmak ve bölgemizi kalkındırmak amacı ile yol almaktan dolayı son derece mutluyuz. Aramızda olan veya olmayan, bölgemize katkı amacı ile benzer kuruluşlarda daha önce faaliyet gösteren değerli dostlarımıza da minnettarız. Bu süreçte 3 mahallemizin de değerli isimleri ile Ankara’da görüşerek yapılacak çalışmalar konusunda destek sözü aldım. Köknar Köyü’nden Orhan Genç’le, Karaçam Muhtarı Alaattin Şeker’le, Uzuntarla Muhtarı Gültekin Gül’le istişare ederek kuruluş çalışmalarına başladık. Kendilerine değerli katkılarından dolayı sonsuz teşekkürler.

Genel kurula kadar süreci yürütecek ve genel kurul sonrası yönetim ve diğer kurulları inşa ederek süreci başarılı bir biçimde yöneteceğimize inancımız tam. Bu vesile ile toplantımızın ve derneğimizin birliğimize, dirliğimize katkı vereceğine inanıyor, hayırlı olmasını yürekten temenni ediyorum.”

BAHAR ŞEKER: ZORLUKLAR BİRLİKTE HAREKETLE AŞILIR

Kurucu Üyelerden, Trabzon Valiliği İl İdare Kurulu Müdürü Bahar Şeker de şunları söyledi;

“Genel kurula katılan hemşerilerimizin, ‘aslında benim de aklımda bazı projeler vardı’ cümlesi her birimizin coğrafyamıza hizmet etme istek ve hevesini gösteriyor. Bu bağlamda derneğimizin kuruluşunun ne kadar isabetli olduğunu ortaya koyuyor. ‘Bireysel değil birlikte hareketle zorluklar aşılır’ düşüncesiyle kurulan derneğimizin ülkemiz ve coğrafyamız için hayırlı olmasını diliyorum.”

KİBAR DURSUN: MAHALLELERİMİZ REFAHA ULAŞIR

Kuruculardan Joule Enerji Sahibi Kibar Dursun, yeni kurulan dernekte eğitim, kültür ve ziraat faaliyetlerini geliştirmek istediklerini söyledi. Özellikle potansiyel turizm ve hayvancılık alanlarının tespit edilerek yerel işletmelerin açılması, yatırım yapılması ve istihdam sağlanmasının büyük önem arz ettiğini ifade eden Dursun, “Bizler turizm veya diğer sektörleri sürdürebilir duruma getirdiğimiz anda, genç nesillerin memleketimizde kalıcı olacağını ve mahallelerimizin daha refaha ulaşacağını birlikte İnşallah göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kreş, Jeotermal Isıtma, Elektrikli Otobüs Projeleri Çok Yakında Geliyor Kreş, Jeotermal Isıtma, Elektrikli Otobüs Projeleri Çok Yakında Geliyor

DURSUN KOÇ: DEZAVANTAJI, AVANTAJA ÇEVİREBİLİRİZ

KKTC Milli Olimpiyatlar Komite Başkanı ve KUKDER Kurucu Üyesi Dursun Koç da, 3 mahallenin coğrafi konum itibariyle dezavantajlı gözüktüğünü, buna rağmen bölgenin ve hatta dünyanın en nadide doğal güzelliklere sahip olduğunu ifade etti. Koç, “Bu doğal güzelliklerin korunması, dezavantajlı durumların avantaja dönüştürülmesini, eğitim, çevre, kültür ve sağlık konularında hizmetlerin verilmesini amaçlıyoruz. Derneğimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

NUMAN ŞEKER: HAYIRLI BİR ADIM ATMIŞ OLDUK

Toplantının çok güzel ve verimli geçtiğini dile getiren Kurucu Üyelerden Bursa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Numan Şeker ise “Hayırlı bir iş için Trabzon’da buluştuk. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Bu üç mahallemiz için hayırlı bir adım atmış olduk. Hayırlı olsun” diye konuştu.

OSMAN DURSUN: BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Kurucu Üyelerden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Dursun da, Karaçam Köknar ve Uzuntarla Mahallerinin bir araya gelmesi kendileri için çok mutluluk verici olduğuna dikkat çekti. Dursun; “Bu bağlamda, 1+1+1 eşittir 3 değil, belki de 10, hatta yan yana geldiğinde 111 güç ve kuvvetindedir. Birlikte kuvvet doğar. İnşallah biz bu gücü kullanıp hayırlı işlere vesile olacağız. 

Alanında uzman kişilerden oluşan Karaçam Uzuntarla Köknar Eğitim ve Yenilik Derneği (KUKDER) Kurucular Kurulu’nda şu isimler yer alıyor:

Abdulbaki Öner, Abdullah Günaçar, Abdullah Şeker, Ahmet Bilici, Ahmet Kalma, Ahmet Mazlum, Alaattin Şeker, Ali Akal, Ali Kabaoğlu, Ali Kaçan, Ali Osman Koç, Ali Yılmaz, Alpaslan Tanrıkulu, Arzu Kesimoğlu Özer, Atilla Gargar, Avni Koçoğlu, Bahar Şeker, Birgül Kesimoğlu Güler, Birkan Özkul, Cemalettin Bayram, Cemalettin Bilici, Cemile Alhan, Cengiz Mazlum, Cevdet Günaçar, Daniyal Çakıral, Dursun Ali Günaçar, Dursun Ali Kabaoğlu, Dursun Koç, Dursun Tanrıkulu, Ercan Dursun, Fahri Bilici, Fikret Mazlum, Firdevs Yıldız, Halil Türkoğlu, Gültekin Gül, İlhan Bilici, İsmail Özsoy, Katip Kılıç, Kibar Dursun, Kudrettin Genç, Küçükbey Mazlum, Levent Dursun, Lokman Kılıç, M. Akif Kumbuzoğlu, Mehmet Azal, Memduh Dursun, Mehmet Dursun, Mehmet Gargar, Mehmet Şeker, Mesut Genç, Mevlana Çakıral, Mustafa Dalga, Muharrem Tanrıkulu, Muzaffer Kabaoğlu, Muzaffer Sevinç, Necmettin Özkul, Nesrullah Sivaz, Nesrullah Sonay, Osman Dursun, Orhan ünal, Nizamettin Bilici, Numan Şeker, Orhan Dursun, Orhan Genç, Onur Tanrıkulu, Osman Şeker, Osman Yazıcı, Ömer Aydınlı, Ömer Faruk Bilici, Ömer Tatlı, Recep Tanrıkulu, Sami Turgut, Selçuk Genç, Serkan Şeker, Server Baş, Servet Kaba, Sinan Çolak, Şenol Bayram, Ümit Yazıcı, Ümmiye Kabaoğlu, Yaşar Genç, Yaşar Narcı, Yılmaz Bayram, Yılmaz Günaçar, Yılmaz Kabaoğlu, Yılmaz Yanık, Yusuf Kenan Genç

Editör: Mehmet Alperen CİNCİ