Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Külliye’de konuştu.

320 bin kişinin seçim sonrası Külliye’de olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yolda beraber gece gündüz demeden yürüdük. Sizler, bu görevi yine bizlere verdiniz. İnşallah Türkiye Yüzyılı’nı beraber inşa ve ihya ediyoruz” dedi.

Hamdolsun, ikinci tur kayda değer herhangi bir sorun yaşamadan tamamlanmıştır. Gayri resmi sonuçlara göre, milletimiz cumhurbaşkanlığı görevini 5 yıl daha bize tevdi etmiştir. Gerek 14 Mayıs’ta gerekse 28 Mayıs’ta tercihini hangi adaydan kullanmış olursa olsun, demokrasinin gücünü ispatlayan her vatandaşıma teşekkür ediyorum.

Milletimiz ilk turda yasamadaki tercihini zaten ortaya koymuştu. Bugün de yürütmedeki tercihi kesinleşmiştir. Fakat kazanan sadece biz değiliz, kazanan Türkiye’dir, milletimizin ta kendisidir, demokrasidir. Kazandığımızda kimse kaybetmeyecek demiştik. Tek kaybeden, kirli siyasetleriyle onların aparatları tefeciler olacak demiştim. Aynı sözü bugün tekrar veriyorum. Kimseye kırgın, kızgın, küskün, öfkeli değiliz. Seçim dönemine dair tüm tartışmaları, çekişmeleri bir kenara bırakarak, birleşme dönemidir. Bu çağrıyı laf olsun diye değil, tüm kalbimizle veriyoruz.

Ben hesap uzmanı değilim. Ama hesap uzmanının hesabında galiba bir yanlışlık var. 2018’de CHP vekil sayısı 146’ydı. 2023’te vekil sayısı 169. Fakat, burada kiralık vekiller var. 40 tane kiralık vekil. Yüzde 1 oy falan partilere, kiralık vekil verdi. Sayı 129’a düştü. 146’dan 129’a milletvekili sayısını düşürene de ‘haydi’ diyemezsiniz.

Alman, Fransız dergileri Erdoğan’ı yıkmak için kapaklar hazırlamadı mı? İşte onlar da kaybetti. Aylardır, kurulan ittifakları gördünüz. Terör örgütlerinden, sapkın akımlara, oynanan oyunları gördünüz. Hamdolsun başaramadılar. Bu millet mayasının ne kadar sağlam, ferasetinin ne kadar güçlü olduğu yaşadığı her badirede tekrar tekrar ispatlamıştır.

Dawos’ta IMF Başkanıyla görüştük. 23 buçuk milyar dolar borcumuz vardı. IMF Başkanına “sen taksitlerini alıyorsun, Türkiye’nin siyasetine karışamazsın” dedim. 2013’te son taksidini ödedik, o zamandan sonra onlarla işimiz bitti. Bakın 10 sene geçti, biz onlardan borç almadık. O zaman Merkez Bankamızın döviz rezervi 27 buçuk milyar dolardı. Bunlar da İngiltere’den para getireceğiz diyor. Tabi, tefeci kime para vereceğini çok iyi bilir.

Faiz indi, enflasyonda inecek. 

Bizler ülkemize yakışır yol ve yöntemlerle vatandaşlarımızın talebini gerçekleştireceğiz. Şu ana kadar 600 bin Suriyelinin gönüllü geri dönüşünü sağladık. 1 milyon sığınmacı daha dönecek. (BHA)