Engelli bireyler ve ailelerine ekonomik destek devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 2 milyar 440 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını bildirdi.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, konuyla ilgili açıklamasında, engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle 2006 yılında başlatılan ‘Evde Bakım Yardımı’ ile bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşın desteklendiğini belirtti.

Bakan Göktaş, “Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 440 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 567 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirmeye devam edeceğimizi vurgulayarak, ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” diye konuştu.

Göktaş ayrıca, ‘Evde Bakım Yardımı’ kapsamında 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi için tam bağımlı durumdaki engellisine evde bakmak isteyen ailelere aylık 4.336 TL nakdi yardım yapıldığını da açıkladı. Bakan Göktaş ayrıca, Temmuz ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle ‘Evde Bakım Yardımı’ ödemeleri Ağustos ayında hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde yatırılacağını belirtti.(BHA)