Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  (TBMM) alınan karar sonrası Çin‘de üretilen araçlara yönelik ek ihracat vergisi ön gören yasa Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yayınlanan yasa kararına göre Çin menşeili otomobiller yakıt tipi farketmeksizin ek vergilere tabi tutulacak. Elektirkli araçlar için uygulanan yüzde 40’lık vergi Çin’den gelen tüm araçlar için kullanılacak. Araçlara yönelik en düşük gümrük vergisi ise en düşük 7 bin dolar olacak. 8 Haziran itibariyle yayımlanan karar, yayımlandığı günden  30 gün sonra yürürlüğe girecek.

“Bakanlıktan açıklama geldi”

Konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada,” Söz konusu gelişmeler ışığında yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedefler dikkate alınarak, aynı zamanda yurt içinde yatırım ve üretimi teşvik amacıyla, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerin Çin menşeli olanlarının ithalatında ‘İthalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı uygulanır.’ şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de satılan Çin araba markaları hangileri?

Chery

 MG   

SKYWELL  

 LEAPMOTOR       

SERES

 HONGQI     

BYD   

TÜİK, İş Gücü Rakamlarını Açıkladı TÜİK, İş Gücü Rakamlarını Açıkladı

DFSK   

Editör: Mehmet Alperen CİNCİ