DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Şu anda şehirlere bir bakın, belediye başkan adaylarının süslemeleriyle, bayraklarıyla, flamalarıyla donatılmış durumda. Dikkat edin o paraların hemen hemen tamamı devlet parası. Ya hazineden alınan yardımla bir durum. Belediye ya da merkezi hükümet zaten her türlü imkanı acımasızca kendi adayları için kullanıyor, kullandırtıyor" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Uşak İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda yerel seçim ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetecileri ve partililerin sorularını cevaplayan Babacan, Bakanların devlet imkanları kullanarak belediye başkan adaylarını desteklemesine ilişkin soruya, şöyle cevap verdi:

''Maalesef yıllardır istismar edilen bir durum. Bunlar sadece gördüğümüz kadarı. Şu anda şehirlere bir bakın, belediye başkan adaylarının süslemeleriyle, bayraklarıyla, flamalarıyla donatılmış durumda. Dikkat edin o paraların hemen hemen tamamı devlet parası. Ya hazineden alınan yardımla bir durum. Muhalefet partisi içinde de hazineden yardım alanlar var. Veya iktidar, belediye ya da merkezi hükümet zaten her türlü imkanı acımasızca kendi adayları için kullanıyor, kullandırtıyor.

Bakanların makam arabaları işte ortada, sadece gördüğümüz bir şey. Yanlış mı? Yanlış. Olmaması lazım. Seçim çalışmasıysa bunların yapılmaması lazım. Kurala uymayıp, kitabına uydurmak çok yaygın maalesef. Hatırlarsanız benim tasarruf dediğim bir dönem vardı. Adım ‘Fren Ali’ye çıktı. Belki gazeteci arkadaşlarımız o günleri hatırlar. Ben Türkiye’nin zirve döneminde diyorum ki, tasarruf... Çünkü ekonomimiz büyüktü 3 bin 500 dolarlık milli gelirden çıkarttık 12 bin 500 dolara. Geçen sene 13 bin oldu diye Erdoğan övünüyor ya. 10 sene önceki rakama ulaştım diye övünüyor ki değer bazlı baktığımızda onun da altında. İyi günlerde biriktirmemiz lazım ki kötü günlerde harcayabilelim. Sayın Erdoğan, 'İtibardan tasarruf olmaz' dedi. Bu laf banadır aslında."

Babacan, basın toplantısının ardından Uşak'ta esnaf ve yurttaşlarla bir araya geldi. Emekli maaşının düşük olmasından ve enlasyondan şikayet eden bir yurttaşla konuşan Babacan, "Emekli maaşını TÜİK'e açıklattırdıklara düşük enflasyon kadar artırıyorlar. Halbuki gerçek enflasyon çok yüksek. Aradaki fark kadar emeklimiz fakirleşiyor" dedi.

(anka)