Türkiye'de bulunan Azerbaycan milletvekili Ganire Paşayeva, şair Akber Goşalı, Azerbaycan Basın Konseyi üyeleri - Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, Elşad Eyvazlı, şehit yarbay Raguf Orucov'un hanımı Sevinc Orucova, Milli Kahraman Mübariz İbrahimov'un komutanı İbrahim Memmedov'dan oluşan heyet İzmir'i ziyaret etti.

Ziyaretin amacı ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki mevcut ilişkiler hakkında açıklama yapan Agil Alesger, iki ülkenin bölgede söz sahibi devletler olduğunun altını çizdi.

"Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, kardeşliğin ve strateji ortaklığın dünyada benzeri yok" diyen Alesger, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Azerbaycan ile Türkiye'nin sevinci de, acisos da birdir. Nasıl ki 44 günlük savaşta Türkiye halkı Azerbaycan'ın yanı da yer aldı, şehitlerini üzüldü, zaferine sevindi, öylece Asrın Felaketi olarak nitelendirilen deprem felaketi de Azerbaycan'da büyük acıyla karşılandı. Azerbaycan halkı, kardeş ülkeye yardıma koştu. Bu karşılıklı yardımlaşma kendinde Çanakkale ruhunu, Kafkas İslam Ordusu düşüncesini barındırıyordu."

Azerbaycan ve Türkiye'nin bölgede belirleyici güç olduğunu vurgulayan Alesger, dengelerin iki kardeş ülkenin lehine değiştiğini belirtti. Zamanında iki ülkenin dönemin şartları ve baskılar nedeniyle birbirine yeteri kadar destek veremediğini vurgulayan Alesger, artık ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesine ulaştığının altını çizdi.

Alesger, "Bu konuda ileriye doğru adımlar atmak gerekir. Bunun da yolu ilişkilerin devlet ve milletler seviyesinde birlik ve beraberliğin daha da sağlamlaştırılmasındam geçiyor" diye sözlerini sonlandırdı.