Güler yüzü, Aksaray halkıyla iletişimi ve Aksaray’a verdiği önemle adı anılan Vali Aydoğdu TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel ve TİGAD Aksaray İl Temsilcisi Ali Genç’e Aksaray’da yapılan çalışmaları aktardı.

AKSARAY PARLAYAN BİR YILDIZ

Vali Aydoğdu, “Aksaray İç Anadolu'da parlayan bir yıldız. Bazı şehirler; tarımıyla, bazıları sanayisiyle ön plana çıkar ama Aksaray hem tarımda hem de sanayide çok gelişen bir şehir. Aksaray'da bizim arkadaşlarımızla yaptığımız güzel şeyler var: Allah razı olsun. Projelerde bakanlarımızın, bakanlıklarımızın inanılmaz katkıları oldu. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.

Turistlerin Aksaray’a geldiği zaman daha da ilgisini çekecek projeleri ve restorasyon çalışmalarını hayat geçirdiklerini belirten Vali Aydoğdu, “Şu anda bizim bitirmek istediğimiz en önemli proje, Ihlara Karşılama Merkezimiz var. İnşallah 29 Eylül'de onu bitirmek için uğraşıyoruz. Aynı zamanda Yunus Emre Türbemiz var onun restorasyonu yapılıyor. Bir de zamanında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan aldığımız Ağzıkarahan Kervansarayı vardı. Yani Sultanhanı'nda olan kervansaray kadar hayatta olan bir kervansaray. Tam Nevşehir yolu üzerinde. Onun da restorasyonuyla ilgili ödeneğimiz geldi. İnşallah Kültür Bakan Yardımcımız Gökhan Bey'de ayın 5'inde gelecek. Orayı bir yaşam merkezine dönüştürmeyi istiyoruz.”

“EN BÜYÜK PROBLEM TURLARIN MERKEZİNİN AKSARAY OLMAMASI”

Aksaray’ın turistlerle ilgili en büyük problemine değinen Vali Aydoğdu, “Aksaray gelip gezildiği zaman bir günün yetmediği bir şehir. Fakat bizim en temel problemlerimizden birisi turların merkezi olarak Aksaray'ın değil de çevre illerin olması. Bunun da sebebi Aksaray'da konaklama; turistik anlamda, tarihi anlamda konaklama yerlerinin az olması. Onun için bizim ciddi anlamda Güzelyurt'ta Gastronomi Festivali yaptık. Mesela İstanbul'dan Ankara'dan profesörlerimiz geldi. Sebebi de şu bizim Güzelyurt tarafı hakikaten Kapadokya’nın görülmesi gereken yerlerinden birisi.”

“AKSARAY’A 1 MİLYON TURİST GELİYOR”

Turist sayısının artırılması için çalışmalar yaptıklarına vurgu yapan Vali Aydoğdu, “Ihlara Vadisi’ne yılda yaklaşık olarak 1 milyon turist geliyor. Şimdi sizin 1 milyon turist gelen bir yerde çok güzel bir karşılama merkezinizin olması lazım, nezih olması lazım. Şimdi bizim bu gelen turist sayısını, 1,5 milyona 2 milyona çıkarmamız gerekiyor. Bunun için de şehir olarak bu insanları ağırlayacak altyapıya, turistik yerlere ve lokasyona sahip olmamız gerekiyor. Onun için şu anda arkadaşlarımız bu anlamda karşılama merkezi yapıldı, Narlıgöl yapıldı. Aynı zamanda bir inanç turizminin merkezi de olabilir Aksaray. Ervah Kabristanı, Somuncu Baba, Tapduk Emre, Yunus Emre, Yeraltı Şehirleri... Aşıklı Höyük 1000 yıllık bir tarihi var: ilk beyin ameliyatının yapıldığı yerler. Bu destinasyonu çok iyi ayarlamamız gerekiyor.

Bununla ilgili hem Güzelyurt'ta Özel İdaremize ait bir otel vardı biz onu kiraya verdik. İşletmecimiz de orayı çok güzel restore etti. Taş evlerden güzel bir otel oldu orası. Çok güzel, gittiğiniz zaman gezebileceğiniz, toplantı yapabileceğiniz, ferah bir alan. Bizim bu şekilde büyük otellerden çok 10 odalı, 5 odalı butik otellerin sayısını artırmamız lazım. Özellikle Güzelyurt tarafında Demirci'de tamamen kamulaşan bir yerimiz var. Kültür Turizm Bakanlığı da buraya destek verdi. O kamulaşan yerleri, asla uygun olarak restore etmeye başladık inşallah orada da 10 tane iç içe evimizi, misafirlerimizi ağırlayacak duruma getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“AKSARAY CAZİBE MERKEZİ OLABİLİR”

Aksaray’ın cazibe merkezi olma potansiyelinin olduğunu vurgulayan Vali Aydoğdu, “Mesela Tuz Gölünün yanında otağ kurduk onu da bir yere kiraladık. Onlar da yurt dışından turistler getiriyorlar. Orası da yavaş yavaş işlemeye başladı. İşte Yunus Emre Türbesi bittiğinde, sadece Yunus Emre Türbesi ve Camii ile bu ilçemizi bütün dünyanın cazibe merkezi haline getirebiliriz. Ama onun için sizin altyapılarınız, restorasyon çalışmalarınız gelen herkese doğru bir şekilde hitap etmesi lazım. Sizin insanlarınızın buna hazır olması lazım. Bu da bugünden yarına olan bir şey değil. Bunun için bir süreç gerekiyor.”

“AKSARAY’I DAHA İYİYYE, GÜZELE TAŞIYACAĞIZ”

Yaptıkları ve yapmaya hazırlandıkları projelerle eksiklerini görerek ilerlemeyi hedefleyen Vali Aydoğdu, “Aksaray hem tarihiyle hem kültürüyle hem inanç turizmiyle hem de doğasıyla cazibe merkezi olacak.  Mesela fotoğrafçıları en çok cezbeden yerlerden biri Aksaray.  Geçen yıl Türkiye Fotoğrafçılık Yarışmasını burada yaptık. Hasan Dağı Yamaç Paraşütü Şampiyonasının üçüncüsünü yapacağız.  Geçen yıl ilk kez Dünya Kaykay Şampiyonası yaptık. Bu sene de Ağustos sonu Eylül başında yapacağız. Böyle böyle yaparak, yaparken eksiklerimizi görerek, bu şehri ileriye, daha iyiye, daha güzele taşıyacağız inşallah.” dedi.