Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, afet bölgesinin ülkenin tarımsal üretimi bakımından önemli olduğunu belirterek, afet bölgesinde stratejik ürünlerde fark ödemesi ve sözleşmeli üretim yöntemlerine öncelik vereceklerini söyledi.

Bakan Kirişci, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile deprem sonrası ilde yapılan çalışmalara ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin yaşandığı bölgelerin yaralarını en kısa sürede saracaklarını dile getiren Kirişci, “Tüm gücümüzle şehrimizi ve insanımızı ayağa kaldırmaya odaklandık." dedi.

Bakan Kirişci, Türkiye'nin tarımsal hasılasının yüzde 15'i, çiftçilerin 7'de 1'inin yaşanan son deprem afetinden etkilenen illerde bulunduğuna dikkati çekti.

Bu illerin potansiyelini azami düzeyde değerlendirecek şekilde afet sonrası güçlü bir iyileştirme programını hayata geçireceklerini vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

"Afet bölgesinin ülkemiz tarımsal üretimi bakımından önemini dikkate alarak, gıda arz güvenliği teminatı için bölgede tarımsal faaliyetin sürdürülmesi öncelikli hedefimizdir. Ayrıca tarımsal üretim alanında tarım arazilerinin korunması, üreticilerimizin güvenli bölgelerde yaşamalarının temin edilmesi, ekonomik ve sosyal refahını artırıcı projelerin hayata geçirilmesi için çalışacağız. Afet bölgesinde stratejik ürünlerde fark ödemesi ve sözleşmeli üretim yöntemlerine öncelik vereceğiz. Bütün kurumlarımızla birlikte depremin yaralarını el birliğiyle saracağız."

Bakan Kirişci, Kahramanmaraş'taki programı kapsamında çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu.